Hvem er vi

KompetenceGruppen er UddannelsesCenter Ringkøbing Skjerns (UCRS) afdeling for konsulentydelser, efter- og videreuddannelse.
Vi er et team af konsulenter og undervisere med både teoretisk baggrund og flere års relevant erfaring fra stillinger i private og offentlige virksomheder.

Med udgangspunkt i viden om ledelse og medarbejderudvikling, samt erfaring i at styre processer skaber vi fornyelse og resultater for vores kunder – i et tæt og engageret samarbejde.
Vi er en tværgående organisation, som trækker på hele uddannelsescenterets faglige viden, samt eksterne specialister.

Vores kunder er mindre, mellemstore og store private virksomheder samt offentlige organisationer, der har fokus på ledelse, produktivitet, kvalitet, innovation, arbejdsmiljø og samarbejde.

Vi tilbyder vores kunder kvalitetsløsninger i form af konsulentydelser, kurser og uddannelsesforløb, der ligger indenfor økonomisk fornuftige rammer. Vi tager ansvar og lægger stor vægt på, at løsningerne bliver implementeret og fastholdt i hverdagen.

Vi følger udviklingen tæt for at være på forkant med erhvervslivets og den offentlige sektors ønsker og behov, og sammensætter vores kompetencer til den enkelte opgave.

Vores arbejdsområder
Vi dækker alle aspekter af UCRS’s fagområder og tilbyder konsulentydelser, kurser og uddannelsesforløb indenfor følgende områder:

Åbent svejseværksted   ¤  Hydraulik kurser  ¤  El kurser  ¤  Robotteknologi  ¤  Ledelses- og lederudvikling  ¤  Organisationsudvikling  ¤ 
Human Resources (HR)  ¤  LEAN og Supply Chain Management (SCM)  ¤  Kvalitet  ¤  Effektivisering  ¤  Medarbejderudvikling  ¤ 
Teambuilding og samarbejdstræning  ¤  Innovation  ¤  Informationsteknologi  ¤  Miljø og energi  ¤  Arbejdsmiljø  ¤ 
Testværktøjer (f.eks. DiSC personprofilanalyse)  ¤  Trivsels- og tilfredshedsundersøgelser

Medarbejderfilter

Medarbejdere
Konsulenter & ledere
Claus A. Nielsen
Afdelingsleder
Hanne Kirk
Uddannelseskonsulent
Hanne Vestergaard Kristensen
Kursus- og Erhvervschef
Hans Uhd Jakobsen
Chefkonsulent
Kirsten Cæsar
Viceforstander, VUC
Undervisere
Benny Andersen
Faglærer - Robotteknologi
Benny Flensborg Sørensen
Faglærer - Hydraulik
Flemming Løkke Stougaard
Svejsekoordinator
Jesper Juulsgaard Laursen
Faglærer -El
John Borbjerg Riddersholm
Timelærer - Svejs
Lars Helleberg Stisen
Faglærer IT
Leo Krogsgaard Andersen
Faglærer - hydraulik
Martin Nymand
Faglærer - El
Peter Schou
Faglærer - Robotteknologi
Kursusadministration
Charlotte Vigtoft Nielsen
Kursusadministrator